Mesto verzus dedina

Chcete si založiť rodinu? Hľadáte ideálne miesto, ktoré môžete s hrdosťou nazývať domov? Ak áno, určite stojíte pred mnohými otázkami, riešite nejednu dilemu a zvažujete rôzne alternatívy. No ako prvé budete musieť rozlúsknuť, kde žiť. Mesto alebo vidiek? Obe lokality majú svoje klady, ale aj zápory. Bude len na Vás, pre akú možnosť sa rozhodnete. My Vám však rozhodovanie uľahčíme prehľadným popisom jednotlivých alternatív.

(Ne)výhody bývania v meste

Mestský život sa od toho vidieckeho líši takmer vo všetkom, a to od vyššej anonymity oproti dedine cez lepšie pracovné príležitosti až po nikdy neutíchajúci vzruch. Nie každý je stvorený pre mestský život. Ale platí to aj naopak. Ľudia sú rôznorodé bytosti, s osobitými potrebami, prioritami a požiadavkami. Niekomu stačí ku šťastiu záhrada, inému fitnescentrum za rohom.

Mesto ponúka kvalitnejšiu občiansku vybavenosť. Vyberať si môžete z viacerých škôl a škôlok, čaká na Vás pestrejší kultúrny život a viac príležitostí pre športovo nadané deti.

Mládež zaručene ocení väčšie množstvo zábavných podnikov a barov. Slovenské dediny majú obmedzené možnosti, samozrejme česť výnimkám. Dnes je už aj v mnohých obecných programov zahrnuté uspokojenie potrieb mladých ľudí. Bývanie v byte môže niekomu pripadať ako výhoda, inému to voňať nemusí. Odpadajú síce starosti o údržbu okolia a záhrady, no je tu menšie súkromie a obmedzený priestor. Plánujete väčšiu rodinu? Nebude jej v byte pritesno? Náklady na byt bývajú zväčša nižšie ako tie za dom, no pri rozhodovaní netreba brať do úvahy iba finančnú stránku. Neraz je to i hlučnosť, kvalita vzduchu a vyššia miera kriminality, ktoré dokážu rodiny presvedčiť, aby sa rozhodli skôr pre dedinu.

frau am see

Prečo bývať na vidieku?

Pokoj, bezpečie, ticho a čistý svieži dych. Takýto je život na dedine. Je toto však skutočne tá pravá idylka, ideálne mieste pre bývanie? Pokiaľ sa nerozhodnete pre farmárčenie, určite si tunajší život užijete. Na druhej strane i dopestovanie si vlastnej zeleniny alebo ovocia nemusí byť na škodu. Síce vidiek neponúka prácu alebo školu na skok, ale budete obklopení krásnou prírodou. Život ako taký tu býva pokojnejší, menej stresujúci a často aj šťastnejší.

Obec zaručene ponúka mnoho výhod i v prípade, že máte malé deti alebo chcete chovať nejaké zvieratá. Voľný výbeh, priestor a uvoľnenosť. Vaše ratolesti sa naučia Vážiť si prírodu a veci s ňou súvisiace. Obyvatelia obce sa už tradične cítia viac bezpečne. Často sa tu pozná každý s každým, čo môže byť výhodou, ale aj nevýhodou. Jeden obyvateľ pomôže druhému a podobne. Dedinský život je niekedy vykresľovaný ako primitívny a typický vidiečan je iba hlúpy sedliak.  Toto už ale dávno neplatí a pokrokový človek to vie. V súčasnosti začíname čoraz viac prahnúť po prirodzených hodnotách našich predkov.

Zdroj: trh.sk

Foto: dollarphotoclub.com

Pridaj komentár


Prejsť na panel nástrojov