Šikmé strechy – funkčnosť a klasický dizajn

Šikmé strechy – funkčnosť a klasický dizajn

Šikmá strecha je typ strešnej konštrukcie, ktorá sa vyznačuje naklonenými strešnými plochami. Je to jeden z najbežnejších typov striech na celom svete, a to z viacerých dôvodov. Šikmé strechy sú nielen funkčné a odolné, ale dodávajú domovom aj klasický a elegantný vzhľad.

Šikmé strechy sú populárne hlavne na dedinách

Na dedinách a v menších mestách sú šikmé strechy stále dominantným typom strešnej konštrukcie. Dôvodov je hneď niekoľko. Po prvé: šikmé strechy sú dobre prispôsobené klimatickým podmienkam v zime i lete. Dokážu efektívne odvádzať dažďovú a topiaci sa sneh, čím chránia dom pred poškodením. Po druhé: šikmé strechy vytvárajú dostatok priestoru v podkroví, ktoré sa dá využiť ako obytný priestor, úložný priestor alebo pracovný ateliér. Po tretie: šikmé strechy skvele vyzerajú. Dodávajú domovom rustikálny a útulný vzhľad, ktorý je typický pre vidiecke prostredie.

Aké sú hlavné výhody šikmých striech

Medzi hlavné dôvody, prečo si vybrať pri výstavbe domu šikmú strechu, patria tieto výhody:

  • Funkčnosť: Šikmé strechy sú efektívne pri odvádzaní vody a vlhkosti. Chránia dom pred poškodením v rôznych klimatických podmienkach. Odolávajú taktiež krupobitiu a silnému vetru.
  • Variabilita: Šikmé strechy sa dajú navrhnúť v rôznych tvaroch a sklonoch, čím sa dajú prispôsobiť rôznym typom domov a individuálnym požiadavkám. Vyzerajú dobre na domoch v modernom i tradičnom štýle.
  • Využitie podkrovia: Šikmé strechy ponúkajú dostatok priestoru pre podkrovie, ktoré sa dá využiť ako obytný priestor.
  • Energetická efektívnosť: Šikmé strechy sa dajú navrhnúť tak, aby boli energeticky efektívne. Pomocou správnych izolačných materiálov a tepelných mostov sa dá znížiť spotreba energie na vykurovanie a chladenie domu.

Aké sú nevýhody šikmých striech

Aj keď má šikmá strecha veľa výhod, získava aj zopár mínusových bodov.  Šikmé strechy sú vo všeobecnosti drahšie na výstavbu ako ploché strechy alebo strechy s nízkym sklonom. Tento typ striech je zložitý  na navrhovanie a výstavbu oveľa viac ako iné typy striech. Šikmej streche musíte venovať pozornosť. Vyžaduje údržbu, a to hlavne kontrolu a čistenie povrchu i odkvapov.

Tip na záver: Šikmá strecha je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú funkčnú, odolnú a esteticky príjemnú strešnú konštrukciu. Jej benefity prevyšujú nedostatky. Ak zvažujete výstavbu alebo rekonštrukciu strechy, šikmá strecha by mala byť určite na prvom mieste.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 


Prejsť na panel nástrojov