8 zaujímavostí, ktoré ste o slovenských dedinách možno nevedeli

Vedeli ste, že podľa posledného sčítania obyvateľstva v roku 2012 máme na Slovensku až 2753 vidieckych obcí? A býva v nich bezmála 46% Slovákov. Tieto informácie sú skôr štatistické. No prinášame Vám i zopár zaujímavostí, ktoré ste o slovenských dedinách ešte možno nepočuli.

  1. Najväčšia dedina na Slovensku nesie názov Smižany. Nachádza sa na východe Slovenska neďaleko Spišskej Novej Vsi a žije v nej takmer 8500 obyvateľov.
  2. Viete, v akej výške sa nachádza najvyššie položená slovenská dedina? Je to 1355 m nad morom a jedná sa o tatranskú obec Štrbské pleso.
  3. Pri výstavbe umelých vodných nádrží a priehrad ako Zemplínska Šírava, Domaša, Oravská priehrada, Liptovská Mara, Starina a ďalších, bolo zatopených mnoho slovenských obcí. Ich obyvatelia boli vysťahovaní (či už dobrovoľne alebo nie) a ich príbytky boli zaplavené vodou. Mnohí pôvodní obyvatelia sa dodnes stretávajú a spomínajú na svoje domovy.
  4. Titul „naj dedinka Slovenska“ v roku 2014 získala obec Banská Belá, ktorá bola vyhlásená za najkrajšiu slovenskú obec. V roku 2013 táto obec obsadila druhé miesto. Banská Belá sa nachádza neďaleko Banskej Štiavnice. V rámci projektu Program obnovy dediny však existuje i celoeurópska súťaž o naj dedinu, ktorej sa v roku 2014 zúčastnila slovenská obec Malé Dvorníky. Umiestnila sa v prvej sedmičke finalistov.
  5. Niektoré slovenské dediny majú svojich „menovcov“ i vo svete. Napríklad dedinka Havaj na východe Slovenska, či časť Svitu s názvom Kanada. Avšak na Slovensku nie je núdza ani o kadejaké zvláštne pomenovania dedín. Napríklad také Zubné-Pichné v okrese Snina, či Krvavé Šenky v okrese Nitra.
  6. Na Slovensku máme i Múzeum slovenskej dediny, ktoré návštevníkom približuje dávny život na dedine. Expozície tohto múzea sa nachádzajú priamo v prírode na niekoľkých miestach na Slovensku, a to v podobe tradičných dreveníc. K najnavštevovanejším patrí Múzeum slovenskej dediny Martin, či Múzeum oravskej dediny. Ak si do vyhľadávača zadáte pojem „drevenice dedinka“, nájdete aj ďalšie tradičné drevenice, v ktorých je dokonca možné sa i ubytovať.
  7. Viete, že na Slovensku máme Dedinu mládeže? Samozrejme, neznamená to, že v tejto obci majú povolené žiť len samí mladí ľudia! Dedina mládeže bola vybudovaná po vojne mladými ľuďmi ako vzorová komunistická obec.
  8. Pojem Vlkolínec už každý Slovák iste aspoň raz počul. Je to čisto drevená dedina, ktorá sa nachádza v blízkosti Ružomberka a je zaradená do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvá písomná zmienka o tejto dedinke pochádza už z roku 1376.

Mnohé slovenské dedinky sú skutočne zaujímavé. Nielen svojou polohou alebo názvom, ale najmä svojou históriou. Možno práve z Vašej obce pochádza niektorý zo známych Slovákov. Alebo bola miestom historických udalostí. Určite sa oplatí to zistiť!

 

FOTO: matko / Dollar Photo Club

Pridaj komentár


Prejsť na panel nástrojov