Starostlivosť o zuby v tehotenstve

Niektorým ženám sa počas tehotenstva zuby kazia oveľa viac. Či už je to spôsobené dedičnosťou, možnými nevoľnosťami či častejším jedením, správna starostlivosť o chrup pomáha podobným nepríjemnostiam predchádzať. Aká by mala byť starostlivosť o zuby v tehotenstve?

V prvom rade častejšia. Tým, že žena čaká bábätko, jej kalorický príjem sa logicky s postupovaním tehotenstva zvyšuje. Možno si to ani neuvedomujete, ale zvyknete jesť častejšie, hoci v malých porciách. To predstavuje zvýšený nápor pre zuby. Ak sa bežne odporúča umývať si zuby dvakrát denne, pre tehotné platí, že ideálne je to po každom jedle, zvlášť, ak má tehotná zubné implantáty. Tie si vyžadujú zvýšenú starostlivosť a prevenciu.

V prípade, že žena trpí rannými nevoľnosťami, pri ktorých zvracia, je dobré si zuby vypláchnuť ústnou vodou a s čistením naopak počkať aspoň dve hodiny. Zubná sklovina je vtedy narušená žalúdočnými kyselinami a mechanické čistenie zubnou kefkou by ju mohlo poškodiť. To platí aj v prípade konzumácie citrusov, ovocných štiav alebo kyslých jedál ako zavárané uhorky.

Mnohé ženy zvyknuté na žiarivý biely úsmev zaujíma, či sa v tehotenstve odporúča bielenie zubov. Zubní lekári sa zhodujú na tom, že kvôli vyššiemu riziku oslabenej zubnej skloviny sa to počas tehotenstva neodporúča. Rovnako ani domáce bieliace pasty nie sú dobrým riešením.

Čo v prípade bolestivých zubov, keď ste tehotná? Určite platí, že čo najskôr navštíviť odborníka. Nie je dobré užívať lieky proti bolesti veľmi často. Rentgen počas tehotenstva vám váš lekár nespraví, nie je pre dieťatko bezpečný, ak sa však zub už zachrániť nedá, trhanie v tehotenstve zakázané nie je.

Vraví sa, že tou najlepšou liečbou je prevencia. To v prípade tehotenstva platí dvojnásobne. Na Slovensku majú tehotné ženy – pacientky výhodu, že môžu počas očakávania absolvovať až dve preventívne prehliadky. Jednu v druhom a jednu v poslednom trimestri. Určite sa odporúča aj kvalitná dentálna hygiena.


Prejsť na panel nástrojov